Choď na obsah Choď na menu

SPUTVIK V

2. 3. 2021

zdroj: https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/gamaleya-covid-19-vaccine.html

Ako funguje vakcína Gamaleya

 

Výskumný ústav Gamaleya, ktorý je súčasťou ruského ministerstva zdravotníctva, vyvinul vakcínu proti koronavírusu známu ako Sputnik V alebo Gam-Covid-Vac . Spoločnosť Gamaleya vo februári zverejnila štúdiu, ktorá ukazuje, že účinnosť vakcíny bola 91,6 percenta . Rusko ho používa v rámci masovej vakcinačnej kampane a v súčasnosti sa distribuuje v Argentíne, Bielorusku a ďalších krajinách.

Kus koronavírusu

Vírus SARS-CoV-2 je posiaty bielkovinami , ktoré používa na vstup do ľudských buniek. Tieto takzvané spike proteíny sú lákavým cieľom pre potenciálne vakcíny a liečbu .

Hroty

Spike

bielkoviny

gen

KORONAVÍRUS

Sputnik V je založený na genetických pokynoch vírusu na tvorbu proteínu spike. Ale na rozdiel od vakcín Pfizer-BioNTech a Moderna , ktoré uchovávajú pokyny v jednovláknovej RNA, používa Sputnik V dvojvláknovú DNA.

DNA vo vnútri adenovírusov

Vedci vyvinuli svoju vakcínu z adenovírusov, čo je druh vírusu, ktorý spôsobuje prechladnutie. Pridali gén pre gén proteínu spike pre koronavírusy do dvoch typov adenovírusu, jedného s názvom Ad26 a druhého s názvom Ad5, a vytvorili ich tak, aby mohli napadnúť bunky, ale nereplikovať sa.

Ad26

Ad5

Sputnik V vychádza z desaťročí výskumu vakcín na báze adenovírusu. Prvý z nich bol minulý rok schválený na všeobecné použitie - vakcína proti ebole vyrobená spoločnosťou Johnson & Johnson. Niektoré ďalšie vakcíny proti koronavírusom sú tiež založené na adenovírusoch, napríklad jedna od spoločnosti Johnson & Johnson s použitím Ad26 a jedna z Oxfordskej univerzity a AstraZeneca s použitím šimpanzieho adenovírusu.

Vstup do bunky

Po injekcii Sputniku V do paže človeka sa adenovírusy narazia na bunky a zachytia sa na proteínoch na ich povrchu. Bunka pohltí vírus v bubline a vtiahne ju dovnútra. Akonáhle je vo vnútri, adenovírus uniká z bubliny a putuje do jadra, komory, kde je uložená DNA bunky.

Adenovírus tlačí svoju DNA do jadra. Adenovírus je skonštruovaný tak, že nemôže vytvárať svoje kópie, ale gén pre spikový proteín koronavírusu môže bunka prečítať a kopírovať do molekuly nazývanej messenger RNA alebo mRNA.

Tvorba Spike proteínov

MRNA opúšťa jadro a molekuly bunky čítajú jej sekvenciu a začínajú zhromažďovať špičkové proteíny.

 

 

Niektoré z hrotových proteínov produkovaných bunkou tvoria hroty, ktoré migrujú na jej povrch a vytŕčajú končeky. Vakcinované bunky tiež štiepia časť proteínov na fragmenty, ktoré sa nachádzajú na svojom povrchu. Tieto vyčnievajúce hroty a fragmenty hrotových bielkovín potom môže imunitný systém rozpoznať.

Adenovírus tiež provokuje imunitný systém zapnutím výstražných systémov bunky. Bunka vysiela varovné signály na aktiváciu imunitných buniek v okolí. Zvýšením tohto alarmu Sputnik V spôsobuje, že imunitný systém reaguje silnejšie na proteíny špice.

Spozorujeme votrelca

Keď vakcinovaná bunka zomrie, troska obsahuje spike proteíny a fragmenty proteínov, ktoré potom môže absorbovať typ imunitnej bunky nazývaný bunka prezentujúca antigén.

Tros

 

fra

Bunka predstavuje na svojom povrchu fragmenty hrotového proteínu. Keď iné bunky nazývané pomocné T bunky detekujú tieto fragmenty, pomocné T bunky môžu vyvolať poplach a pomôcť zhromaždiť ďalšie imunitné bunky v boji proti infekcii.

Tvorba protilátok

Ostatné imunitné bunky, nazývané B bunky, môžu naraziť na hroty koronavírusu na povrchu očkovaných buniek alebo voľne plávajúce fragmenty hrotových proteínov. Niektoré z B buniek môžu byť schopné zachytiť sa na špičkových proteínoch. Ak sa tieto B bunky potom aktivujú pomocnými T bunkami, začnú sa množiť a vylievať protilátky, ktoré sa zameriavajú na spike proteín.

P

Zastavenie vírusu

Protilátky sa môžu zachytiť na hrotoch koronavírusu, označiť vírus na zničenie a zabrániť infekcii blokovaním pripojenia hrotov k iným bunkám.

PRO

Zabíjanie infikovaných buniek

Bunky prezentujúce antigén môžu tiež aktivovať iný typ imunitnej bunky nazývaný zabijácka T bunka, aby vyhľadala a zničila všetky bunky infikované koronavírusom, ktoré na svojich povrchoch zobrazujú fragmenty špičkových proteínov.

AN


 

Dve dávky

Niektorí vedci sa obávajú, že náš imunitný systém by mohol reagovať na vakcínu proti adenovírusu vytvorením protilátok proti nej, čo by spôsobilo, že druhá dávka bude neúčinná. Aby sa tomu zabránilo, ruskí vedci použili pre prvú dávku jeden typ adenovírusu, Ad26, a pre druhú, ďalší, Ad5.

Prvá dávka:

Ad26

0,5 ml

Druhá dávka

O 21 dní neskôr:

Ad5

Vakcíny na báze adenovírusu pre Covid-19 sú odolnejšie ako vakcíny mRNA od spoločností Pfizer a Moderna. DNA nie je taká krehká ako RNA a tvrdý proteínový obal adenovírusu pomáha chrániť genetický materiál vo vnútri. Vďaka tomu môže byť Sputnik V chladený a nevyžaduje veľmi nízke teploty na skladovanie.

Pamätanie vírusu

Spoločnosť Gamaleya oznámila, že účinnosť lieku Sputnik V je 91,4 percenta, zatiaľ však nezverejnil vedeckú prácu s úplnými podrobnosťami štúdie.

Dve farebne odlíšené dávky Sputniku V. Ruský fond priamych investícií prostredníctvom dohody EPA

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho môže ochrana vakcíny trvať. Hladina protilátok a zabíjačských T buniek vyvolaných vakcínou môže v priebehu mesiacov po očkovaní poklesnúť. Imunitný systém ale obsahuje aj špeciálne bunky nazývané pamäťové B bunky a pamäťové T bunky, ktoré si môžu uchovať informácie o koronavíruse roky alebo dokonca desaťročia.

Časová os vakcín

V júni 2020 spoločnosť Gamaleya zahajuje klinické skúšky ich vakcín, pôvodne nazývaných Gam-Covid-Vac.

Prezident 11. augusta Vladimir V. Putin oznamuje, že ruský regulačný úrad pre zdravotnú starostlivosť schválil vakcínu premenovanú na Sputnik V ešte predtým, ako sa vôbec začali testy 3. fázy. Odborníci na vakcínytento krok hodnotia ako rizikový.

20. augusta Rusko spomína svoje predchádzajúce oznámenie a uvádza, že schválenie vakcíny bolo „podmieneným registračným certifikátom“, ktorý závisí od pozitívnych výsledkov štúdií fázy 3.

Ruský prezident Vladimir Putin počas telekonferencie 11. augusta Alexej Nikolskij / EPA

4. septembra výskumníci spoločnosti Gamaleya zverejňujú výsledky svojej štúdie fázy 1/2 . V malej štúdii zistili, že Sputnik V poskytuje protilátky proti koronavírusu a má mierne vedľajšie účinky.

7. septembra VRusku sa začína skúška 3. fázy .

17.října Fáza 2/3 skúšobné štarty v Indii .

11. novembra Ruský priamy investičný fond oznamuje prvé predbežné dôkazy z ich štúdie fázy 3, ktoré naznačujú, že vakcína je účinná. Podľa 20 prípadov Covid-19 medzi účastníkmi štúdie ruskí vedci odhadujú, že vakcína má 92-percentnú účinnosť.

Injekčná liekovka s vakcínou Gamaleya. Fedja Grulovic / Reuters

November Ruská vláda začína ponúkať Sputnik V v rámci Ruska v rámci masovej očkovacej kampane. Ale obavy z toho, že sa s vakcínou podarilo rýchlo súhlasiť, vedúv krajinek rozsiahlemu váhaniu .

December Súdny proces fázy 3 dosahuje konečný celkový počet 78 prípadov. Miera účinnosti sa účinne nezmenila, na 91,4 percenta. Zo 78 prípadov Covid-19 v štúdii bolo 20 závažných - a všetkých 20 bolo u dobrovoľníkov, ktorí dostávali placebo. Vedci navyše oznamujú, že nezistili žiadne závažné vedľajšie účinky vakcíny.

11. decembra Výrobca liekov AstraZeneca, ktorýv spolupráci s Oxfordskou univerzitouvyvíja vakcínu na báze adenovírusu , spojí sily s firmou Gamaleya, aby zistil, či by kombinácia ich vakcín so Sputnikom V nezvýšila účinnosť vakcíny Oxford-AstraZeneca.

Ampulky s vakcínou v zariadení neďaleko ruského Petrohradu. Anton Vaganov / Reuters

24. decembra Agentúra Associated Press uvádza, že dobrovoľníci, ktorí majú podozrenie, že dostávali placebo, odchádzajú, aby dostali vakcínu, pretože je všeobecne dostupná. Vedci, ktorí sa zúčastňujú pokusu, zmenšili jeho plánovanú veľkosť zo 40 000 na 31 000 účastníkov, čo spôsobilo, že odborníci sa obávajú, že nebude mať dostatok štatistickej sily na to, aby dospel k silným záverom o bezpečnosti a účinnosti vakcíny.

22. decembra sa Bielorusko stalo prvou krajinou mimo Ruska, ktorá zaregistrovala Sputnik V.

23. decembra Argentína povoľuje vakcínu na núdzové použitie.

Injekčné liekovky s vakcínou v Rosario v Argentíne. Agence France-Press

24. decembra spoločnosť AstraZeneca registruje štúdiu fázy 1 pre kombináciuvakcínSputnik V a Oxford-AstraZeneca .

Príprava dávky v Moskve 30. decembra Natalia Kolesnikova / Agence France-Presse


Dodatočné správy od Yuliya Parshina-Kottas. Zdroje: Národné centrum pre biotechnologické informácie; Príroda; Lynda Coughlan, lekárska fakulta University of Maryland.

 

***********************************************************************************

 

zdroj: http://www.inenoviny.sk/vyrobcu-ruskej-vakciny-sputnik-v-vlastni-miliardar-abramovic-ktory-ma-obcianstvo-ruska-a-izraela/?fbclid=IwAR1yYDKJl2w7sJNvi_NglaC0r_16UUfUa-po1l2TV7JsMXzoC2KrQXwMLos

Výrobcu ruskej vakcíny Sputnik V spoluvlastní miliardár Abramovič, ktorý má občianstvo Ruska a Izraela

 
 
 
**************************************************************
 

Sputnik V
 

The Wall Street Journal. Putin vyhrál světový závod s vakcínami

 3. 2. 2021  Janinna  komentářů: 2 koronavirussvětvakcina

Ruská vakcína proti koronaviru „Sputnik V“ prokázala v nedávné studii vysokou úroveň účinnosti a bezpečnosti, což z Moskvy dělá potenciálního hráče na trhu vakcín za několik miliard dolarů.

Předběžná analýza rozsáhlé klinické studie zveřejněné v úterý v britském lékařském časopise The Lancet ukázala, že vakcína „Sputnik V“ je účinná z 91,6% při prevenci COVID-19 a poskytuje úplnou ochranu před závažnými případy. Očkování proběhlo bez závažných vedlejších účinků. Vakcína se také považuje za bezpečnou pro starší lidi, píše WSJ .

Publikace píše, že „uznání účinnosti „Sputniku V“ znamená vítězství ruského prezidenta Vladimira Putina v celosvětovém závodě s vakcínami, poskytuje důvěru v schopnosti ruské vědy a medicíny a vyvrací část kritiky, které Moskva čelila kvůli zrychlenému vývoji vakcíny a nedostatku publikovaných údajů o testech.“… https://on.wsj.com/3tpt72v

Jeden z nejvlivnějších lékařských časopisů na světě – britsko-nizozemské vydání The Lancet v úterý zveřejnilo 
 výsledky třetí fáze klinických studií s ruskou vakcínou „Sputnik V“. Na příkladu více než 20 tisíc dobrovolníků se ukázalo, že ruská vakcína je vyráběna ve vysoké kvalitě. Nezpůsobuje vážné vedlejší účinky a buduje silnou imunitu. Studie „Sputniku V“ ukázaly, že vakcína je účinná z 91,6%. 

Výsledky již vyhodnotila evropská kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO). 

Ve středu francouzský prezident Emmanuel Macron připustil používání „Sputniku V“ ve své zemi. 

Německá kancléřka Angela Merkelová již dříve v rozhovoru s Vladimírem Putinem oznámila, že je připravena na spolupráci, výrobu a používání ruské vakcíny na území Evropské unie. 

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že ruská vakcína proti koronaviru „Sputnik V“ vyvinutá institutem Gamaleja za účasti ruského ministerstva obrany vykázala „dobré výsledky“. 

Oznámila to v rozhovoru pro časopis ARD.

24 miliard $ je hodnota objednávek „Sputniku V“…. Pfizer je daleko vzadu

Čas staví všechno na své místo. A každý dostane to, co si zaslouží.

Pamatujete si co se dělo když byla ruská vakcína „Sputnik V“ uvedena na trh? 

Nadávali jí všichni, kdo mohli. Bylo na to přiděleno hodně peněz

Finanční a komoditní trhy zároveň upadly do euforie z prohlášení západních farmaceutických společností o vytváření vlastních vakcín

Teoreticky měla být první vakcína čínská, ale ve světě se o ní vědělo jen málo. A jakmile dosáhla „rozšířeného použití“, vyvstalo mnoho otázek ohledně její účinnosti .

Zároveň ani práce dvou světových farmaceutických gigantů nakonec není stoprocentní. 

Anglo-švédská AstraZeneca dokázala vytvořit vakcínu s vyšší účinností až poté, co jim byla přenesena jedna ze složek ruského „Sputniku V“.

Americká společnost Pfizer vytvořila vakcínu, z níž určité procento lidí má nežádoucí účinky. 

Američané zároveň plánují vydělat na své vakcíně asi 15 miliard dolarů. Ze zhruba 60 miliard dolarů z celkových příjmů společnosti plánovaných na rok 2021.

Není to vůbec špatné. Ale jsou daleko za ruskou vakcínou. A v zásadě ani nedrží krok.

Podle nejnovějších údajů poskytnutých americkými novinami The Wall Street Journal dosáhla celková „kniha objednávek“ ruské vakcíny již 2,4 miliardy dávek. Proti původní objednávce na konci roku 2020 v množství
 1 miliardy dávek. Při ceně 10 $ za dávku je to téměř 24 miliard $. Už teď. 

Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že smlouvy na ruskou vakcínu jsou ve skutečnosti uzavírány v režimu „non-stop“, můžeme s jistotou říci, že to není strop.

Žádný ze světových farmaceutických gigantů, ani v nejúžasnějších fantaziích, nemyslí na přiblížení se ruským číslům.

Konkurenční výhoda ruské vakcíny není jen v ceně, ale také ve skutečnosti, že na ní neexistují žádné vedlejší účinky podobné těm, které se vyskytují u Pfizeru za mnohem vyšší cenu.
 
https://bit.ly/2YDYBE4

Nejen první na světě, ale i nejlepší!

Údaje zveřejněné časopisem The Lancet ukazují, že „Sputnik V“ je nejen první registrovanou vakcínou na světě, ale také jednou z nejlepších. Podle údajů shromážděných a vyhodnocených nezávislými odborníky a publikovaných v The Lancet, plně chrání před těžkými případy koronaviru.

Pouze tři vakcíny na světě, včetně „Sputniku V“, mají účinnost přes 90%, přičemž „Sputnik V“ překonává ostatní vakcíny v této kategorii, pokud jde o bezpečnost a ověřenost platformy, snadnou přepravu díky teplotnímu režimu +2 +8 stupňů a dostupnější cenou…

Podle zjištění Nezávislého výboru pro monitorování údajů neexistují žádné nežádoucí účinky spojené s očkováním.

Neexistují žádné silné alergické reakce, anafylaktický šok.

Sputnik V“ je jednou z pouhých tří vakcín na světě s více než 90% účinností. Mezi těmito vakcínami tento lék vyniká řadou klíčových výhod:

vakcína je vytvořena na bezpečné platformě lidských adenovirových vektorů, která se po desetiletí prokazuje jako bezpečná;
 
 ► jednoduchost logistiky po celém světě: skladovací teplota +2 … + 8 stupňů Celsia;
 
 ► „Sputnik V“ je jednou z nejdostupnějších vakcín na světě a
stojí méně než 10 $ za injekci.

Sputnik V“ je registrován v 16 zemích:
 Rusko, Bělorusko, Srbsko, Argentina, Bolívie, Alžírsko, Palestina, Venezuela, Paraguay, Turkmenistán, Maďarsko, Spojené arabské emiráty, Írán, Guinejská republika, Tunisko a Arménie.

Hovoří se také o bezprostřední registraci „Sputniku V“ v Indii.

Sputnik V“ je vakcína pro celé lidstvo.

Hildegund Ertl, MD, profesorka, Centrum pro vakcíny a imunoterapii, Wistar Institute, USA, uvedla:

Vakcína je stoprocentně účinná v prevenci závažných nemocí nebo úmrtí, a to je nejdůležitější parametr – všichni se dokážeme vyrovnat s mírným výtokem z nosu, hlavní je nebýt v nemocnici a nemít vážné komplikace. Již po první injekci této dvousložkové vakcíny byla míra ochrany 87,6%.

Sputnik V“ je tedy účinnější než vakcíny od společností AstraZeneca nebo Johnson & Johnson.

Cecil Cherkinski, MD, ředitel výzkumu, Národní institut pro zdraví a lékařský výzkum (Inserm), Francie, uvedl:

Průběžné výsledky klinických studií fáze 3 vakcíny COVID-19 založené na lidských adenovirech „Sputnik V“ jsou působivé. Tato vakcína se ukázala jako velmi účinná a vysoce imunogenní pro různé věkové skupiny“.

Vakcína „Sputnik V“ může být v EU schválena v březnu.

Ruská vakcína proti koronaviru „Sputnik V“ může být schválena pro použití v Evropské unii v březnu, RDIF předložil potřebné dokumenty. Oznámil to šéf fondu Kirill Dmitriev ve vysílání televizního kanálu «Россия 1».